Trauma jiným pohledem

11.06.2021
Prvotní a jiné otisky, bolavá zkušenost, která jako trauma nebývá vnímana s podobnými dopady na život
Prvotní a jiné otisky, bolavá zkušenost, která jako trauma nebývá vnímana s podobnými dopady na život

O traumatu, o posttraumatické stresové poruše je možné na internetu nalézt mnoho informací, nechci tedy nosit i v tomto případě dříví do lesa. Nejsem psycholog, psychiatr, tak tedy nemohu a ani nechci poskytovat klientům terapii k řešení případů, které vyžadují klinickou a medikační léčbu.

Pracuji s klienty pomocí koučinku, který i v těchto případech může být podpůrnou technikou při léčení těchto problémů, protože učí klienta aktivně se zapojit do uzdravování. Spíše bych se v tomto článku zaměřil na "traumata", která mnohdy traumaty nebývají viděny, ale přesto lidský život negativně ovlivňují od dětství až po dospělost. Mnohdy stojí za vznikem těch "skutečných" traumat při pokusu těla a psychiky se s traumatem vyrovnat a při snaze těla nám sdělit, že něco není v pořádku a něco bychom měli začít dělat. To, co je tím traumatem-netraumatem jsou Prvotní otisky, kterými se poměrně často s klienty věnuji.

Co jsou to tedy Prvotní, někdy bývá udáváno Limbické otisky?

Některé situace nebo události pohledem dospělého považujme za běžné, i nevýznamné, ale přesto mohou člověka zasáhnout jako trauma, včetně následné reakce boj, útěk zamrznutí. Mohou to být reakce na lékařský zákrok, momentální absence něčeho (přítomnost člověka, láska, pozornost, podpora aj.)

Tyto otisky jsou odrazem našich raných prožitků a zkušeností otisknutých do vznikajícího nervového systému plodu nebo formujícího se nervového systému dítěte v prvních měsících až letech života. Proto zde důležitou roli hraje průběh prenatálního věku a následný porod. Existují samozřejmě otisky pozitivní, ty nevnímáme a nedávají důvod k tomu, aby se jimi bylo potřeba zabývat.

Jak negativní otisk ovlivňuje další dětský život, dospívání a dospělost? Často o sobě dává vědět skrytě, ani si nemusíme uvědomovat, že se něco děje. Drobné události (hlavně reakce na ně) se střádají a pokud "pohár přeteče", tak situace podobná té, která vznik negativního otisku způsobila vyvolá vzpomínku, ale hlavně reakci a způsob obrany před dalším zranění nebo bolestí, který většinou nese i nežádoucí doprovodné jevy. Reakce na Limbické otisky jsou podobné jako reakce na jiné formy traumat. S tím rozdílem, že zde si vznik traumatu a momentální reakce na něj běžně neuvědomujeme.

Otisky vznikají, jak již bylo psáno v prenatálním období, během porodu až po období postnatální. V období, kdy ještě není vyvinutý mozek, plod nebo dítě vnímá svět pomocí pocitů nebo emocí a podle toho i reaguje. Pokud bylo něco v nepořádku, nastal ve většině případů stav ohrožení (fyzické, opuštění, tlak, strach o život), má to za následek celoživotní napětí v této části mozku. Vznikl otisk včetně reakce na tento stav podobný reakci na trauma, to je boj, útěk, zamrznutí. Ale lze najít i další reakce.

Otisky v době vzniku, ale i v dalším životě o sobě dávají vědět, a to emočními projevy, pomocí hormonálního a nervového systému. Hormony následně ovlivňují psychickou vyrovnanost, fyzickou aktivitu vzhledem k reakci na prožitek (apatie, nepřiměřená aktivace těla, neklid apod.). V pozdějších letech i vitalitu, zdraví, sexuální potřebu, plodnost, trávení, ale i psychickou oblast (deprese, pocit štěstí).

Otisky skrytě způsobují i to, že v různých situacích reagujeme jinak, než bychom chtěli (emočně, fyzicky). Mnoho bolestivých zkušeností nebo traumat v dospělosti je pouze opakováním původního traumatického otisku a pokusem těla a psychiky se s touto zkušeností vyrovnat. Většinou tato souvislost není viděna a dochází spíše k retraumatizaci. V dospělém věku se mohou projevovat fyzickými projevy, jako je pocit dušení, dávení, bolesti, únavy, znehybnění, závratě, problémy s potravou a často například i vysokým tlakem. Dalším dopadem Prvotního otisku je i to, že utváří a řídí život přesunem i do dalších úrovní vědomí (emoce, myšlení). Ovlivňuje sebepřijetí, mezilidské a partnerské vztahy, projev sebe, životní úspěch, vztah k materiálním hodnotám a mnohé jiné. Zasahuje i duchovní část člověka.

Vliv těhotenství a porodu. V první řadě to je stresující zážitek nebo zážitky během období důležitého pro formování nervového systému. A to je právě problémové těhotenství, složitý porod. Nejen v raném dětství, ale i v prenatálním věku v oblasti vzniku otisků platí to, čemu se v psychologii říká učení nápodobou. Plod, novorozenec do sebe přijímá naladění rodičů, jejich psychické a emoční rozpoložení, jejich vidění světa, důvěru v život a mnohé jiné. To, co se dělo v rodině, často skryté "dědictví" ve formě zkušeností a prožitků předávaných z generace na generaci. To, jak je dítě vítáno, očekáváno má také zásadní vliv na otisk. Pro někoho to může být neuvěřitelné, ale kvalita života v dospělosti má základ už v tomto období.

Zcela zásadní pro celý život bývá právě Prvotní otisk vytvořený během porodu, má vliv na projev a přístup k životu. Může mít vliv na vnímání svobody a svobodného rozhodnutí (pokud bylo dítě počato pod tlakem při vyvolávaném porodu). Vůli k životu, pasivitu až rezignaci může ovlivňovat Císařský řez. Dopad má i uvíznutí v porodních cestách, přidušení při porodu. Zdravotní problémy v těhotenství nebo komplikace během porodu ovlivňují vztah ke zdraví a nemoci a našly by se i další dopady porodu na chování člověka v dospělosti.

Tzv. přepis Prvotního otisku může zlepšit kvalitu života. Při práci využívám mnohaletou zkušenost při práci s klienty, zkušenost s klasickými, ale i některými alternativními přístupy použitelnými na tyto témata. Neinvazivní, jemný postup sestavuji klientovi přímo na míru, tak aby jej přehnaně nezatěžoval a jeho problémy neprohluboval. Postup není terapií, ale jsem zde průvodcem klienta na cestě k tomu, aby problém zpracoval, přijmul, poučil se, ale našel na této dávné zkušenosti něco pozitivního, i důležitého pro život. Tento přístup je využitelný u dětí i dospělých. Snažím se nepracovat jen s důsledkem nebo jednou oblastí, ale pomoci klientům udělat změnu komplexněji. Pro více informací mě klidně kontaktujte.

Hlavní body práce s otisky:

  • Diagnostika, vhled do situace
  • Změna pohledu na situaci, tzv. přerámování a zpracování otisku
  • Zpracování reakcí na otisk, např. zamrznutí nebo zhroucení. Aktivované a nevybité energie, která měla sloužit k překonání situace (boj, útěk)
  • Odstranění blokací v energetickém systému, na fyzickém těle (spasmata - svalové krunýře)
  • Případná práce s tzv. stínem, pokud vlivem otisků vznikl
  • A jiné dle individuální potřeby