Nymburk - Loučeň, Mladá Boleslav

Prvotní otisky a jejich vliv na život

24.09.2025

Prvotní otisky jsou neuvědomělé nebo zapomenuté události uložené v nervovém systému člověka. Lze je nazvat i malými traumaty, která však mají v životě důsledky často podobné těm u hlubokých traumat.

Vznikají v prenatálním období, při porodu nebo během raného dětství vlivem událostí, emoční či psychické zátěže. Jejich důsledky v dospělosti zasahují do vztahového, osobního i profesního života. Spouštějí svalovou, hormonální a nervovou reakci těla a vytvářejí "osvědčené", ale často již nefunkční obranné vzorce jednání. Tyto vzorce se aktivují v situacích, které mají podobný emoční náboj jako negativní zkušenost, jež se do nervového systému obtiskla.

Důležité je, že s těmito otisky lze pracovat v každém věku. Jejich odhalením a zpracováním je možné podstatně zkvalitnit život a zbavit se nepřiměřených reakcí na zátěž. Pokud máte pocit, že se vás toto téma týká, rád vám s ním pomohu

Jak se negativní prvotní otisky projevují?

Negativní prvotní otisky se mohou projevovat mnoha způsoby:

  • Fyzicky: Dušení, dávení, bolesti, únavy, znehybnění, závratě, alergie, problémy s jídlem, často například i vysoký krevní tlak.
  • Emocionálně: Nepřiměřené emoční reakce, strach, nedůvěra, disociace, závist a další.
  • Ve vztahu k sobě: Nepřijetí sebe sama, nenávist k sobě.
  • V partnerských a společenských vztazích: Potíže v komunikaci, opakující se konflikty.
  • Narušený vztah k materiálním hodnotám a k úspěchu, a mnohé další.