Co v psychologii je označováno stínem?

Je důležité zmínit, že tento princip popsal Carl Gustav Jung, švýcarský lékař a psycholog, pro kterého byla práce se stínem nedílnou součástí jeho praxe.
Co je tedy osobnostní stín?
Stín je část v nás, kam ukládáme vše, co si nepřejeme, co popíráme, nebo co na sobě nemáme rádi. Může jít i o to, co nechceme, aby bylo znovu součástí našeho života. V tomto stínu pak nacházíme emoce, pocity, charakteristiky, hodnocení druhých nebo vlastní, jací nechceme být, a různé životní role, které jsme na sebe z nějakého důvodu přijali. To vše vzniká pod vlivem životních prožitků, emočních zranění, a velmi často pod vlivem rodiny, společnosti, autorit, ale i nás samotných.
To, co v sobě skrýváme a potlačujeme v domnění, že budeme mít klid a už se nás to nebude týkat, většinou nefunguje. Tyto potlačené části se nám plíživě vracejí zpět do naší psychiky, do našeho jednání a zrcadlí nám je i naše okolí.
Vyrovnání se se stínem může přinést obrovskou úlevu a zlepšení života v mnoha oblastech. Pokud za vašimi potížemi stojí právě stín, pak je jejich překonání na dosah. Koučink zde nenahrazuje klasickou terapii, ale do osobního rozvoje může vnést mnoho zajímavého a hlubokého. Kromě individuálních konzultací je nepravidelně v nabídce i praktický kurz, který vás seznámí s možnostmi, jak se svým případným stínem pracovat.
Jak se stín nejčastěji projevuje?
Stín se může projevovat různými způsoby, nejčastěji jako:
- Opakující se životní situace, na které často neadekvátně reagujeme.
- Způsoby chování nebo jednání, které si běžně neuvědomujeme.
- Nepříjemné reakce okolí k nám (závist, nenávist, pomstychtivost, žárlivost, lakota, nepřejícnost, povýšenost a mnohé jiné).
- Zatěžující situace, které brání ve spokojeném životě.
- Konflikty ve vztazích.
- Životní limity nebo neúspěchy, jejichž příčina nám je neznámá.
Co může být ukryto v našem stínu?
V našem stínu se často skrývají:
- Potlačené emoce, které nemohly být vyjádřeny během životních událostí.
- Nepříjemné vzpomínky a prožitky.
- Stavy a nálady, tedy to, jak jsme se cítili a nechceme, aby nás takto vnímalo okolí, včetně nás samotných (ponížení, nepřijetí, odmítnutí, zrada, zneužití).
- Neuvědomovaná i uvědomovaná traumata.
- Naše potlačené "špatné" reakce na prožitky (touha po pomstě, nenávist, neodpuštění).
- Nefunkční postoje a schopnosti, které způsobily emoční bolest.
- Přirozené povahové rysy, které jsme nahradili chováním, jež odpovídalo představě okolí o nás.
- Nejen negativní vlastnosti a předpoklady, ale paradoxně i pozitivní vlastnosti a talenty, které jsme potlačili.
Jak nám o sobě může stín dále dávat vědět?
Stín se hlásí o slovo mnoha způsoby:
- Zkratové nebo emotivní jednání, někdy hraničící s amokem.
- Popichování někoho, škodolibost, ubližování.
- Jak už bylo popsáno výše, opakující se životní a vztahové problémy.
- Nutkavé chování.
- Pocity úzkosti, strachy, předtuchy.
- Opakování stejných životních modelů předků, které byly v rodině odsuzovány nebo zamlčovány.
- Potřeba mluvit o nepříjemných tématech.
- Povyšování se nad jiné, pocit nadřazenosti, přehnaná morálnost.
- Tzv. Projekce, kdy si svými stínovými tématy "bojujeme" pomocí jiného člověka (to, co sami popíráme, vidíme na někom jiném).
- Vyhýbání se různým situacím.
- Tím, že nás zasahuje jednání okolí (přátelé, rodina, kolegové) nebo jejich problémy.
- Pokud se k nám okolí chová nevhodně i přes naše snahy, může být způsob chování okolí k nám právě naším neuvědomovaným tématem ke zpracování.
- I tím, že nás zasahují různá současná společenská témata, nebo podléháme manipulaci lidí, kteří k tomu využívají například strach, závist, nenávist a mnohé jiné.
- A mnohé další.
Jak zpracovat stín a vyrovnat se s ním?
Naší přirozenou snahou je se stínem bojovat a jeho témata dále skrývat. To nás však stojí mnoho energie a času, a nakonec se stín stejně v nečekaném okamžiku, možná stále častěji, o sobě přihlásí. Ať už je to přes zdraví, psychickou nepohodu, zmiňované opakující se problémy nebo traumata, případně konflikty nejen v rámci rodiny, ale i širší společnosti.
Přijetí stínu neznamená, že tím omluvíte a smíříte se se svými chybami, nebo s tím, čeho jste se na sobě dopustili, dopouštíte, případně toho, čeho se na vás dopustili druzí nebo stále ještě dopouští. Někdy se toho klienti obávají.
Přestanete-li s problémem bojovat, situace ztratí pro vás emoční náboj. Přestanete svou akcí vyvolávat reakci okolí a hlavně svou energii můžete věnovat uzdravení a tomu, co je pro vás obohacující.
Zbavit se negativního vlivu stínu tedy nelze bojem nebo skrýváním, ale jeho přijetím. Ne vždy je to v možnostech jednotlivce; často je potřeba někoho, kdo nám naše stinné stránky pomůže najít, pochopit je, a hlavně přijmout. I to temnější, co v sobě nosíme, může být inspirací a motivací k růstu, a hlavně se díky tomu můžeme cítit zdravěji a celistvěji. Je důležité na tyto nejen vnitřní změny koukat ne jako na nutné zlo, ale aby se proces změn stal zábavou a smyslem života.