Mentální techniky - techniky ke změně skrytých myšlenkových programů

   Pokud se Vám nedaří mít pod kontrolou své emoce, nedaří se Vám v nějaké životní oblasti, stále se Vám opakují stejné nepříjemné situace, přitahujete stejné nechtěné reakce od svého okolí, zdá se Vám, že se některá Vaše názory nebo to, co jste slýchávali od rodičů, se stává Vaší realitou? Nejde Vám zhubnout, zlepšit fyzickou nebo psychickou kondici, v důležitých situacích většinou selžete, všichni Vám říkají, že máte na víc? Máte pocit, že Vás stále něco limituje? Uvědomujete si, že občas říkáte svým partnerům nebo dětem to co jste nechtěli slýchat od svých rodičů? Nezvládáte své emoce nebo jim nerozumíte, z ničeho nic máte změny nálad, chcete pracovat na své svém sebevědomí, zmenšit žárlivost, kritičnost k sobě nebo druhým a mnohé jiné? Mohou to způsobovat mimo jiné právě Mentální programy, které jsme si mohli vytvořit sami nebo jste je od někoho okopírovali a ač Vám mohli v minulosti někdy sloužit, tak teď tomu tak není. S těmito programy, nastaveními se dá pracovat. Základní jednoduchý postup učím klienty při konzultacích a následně mohou s tímto pracovat mezi jednotlivými návštěvami. Případně je možné absolvovat seminář, kde se naučí techniku s dalšími souvislostmi. 

Jak tyto Mentální programy vznikají:

     Mentální programy jsou pravdy, názory, hodnocení, rodinná dogmata, která formují způsob myšlení a tím i život. Často jsou zasunuta hluboko a ani si jejich vliv neuvědomujeme, ale občas o sobě dávají vědět, fungují bez naší vědomé kontroly. Posilují se, pokud život jejich pravdivost znovu potvrzuje opakujícími se nepříjemnými situacemi, lidmi které člověk potkává a nepodaří se je začít měnit. Pod jeho vlivem mohou vznikat nová druhořadá tvrzení. Člověk jich pak může nasbírat stovky i tisíce, ovlivňují zdraví, vztahy, finanční oblast, schopnost se zařadit do kolektivu nebo společnosti, úspěch (v profesi, schopnost projevit své talenty, uskutečnit své sny). Pokud se díky těmto programům člověk cítí nekomfortně, nedaří se mu v životě, stále se točí v kruhu, jeho sebevědomí je slabé, jsou tyto mentální programy hlavním spouštěčem a příčinou emocí, které situaci ještě zhoršují.

      Vznikají nejčastěji pod vlivem životních zkušeností (pozitivních i negativních), někdy tento program může vtisknout jiná dominantní osoba nebo si tuto "pravdu" vezme člověk za svou, aby měl pocit, že někam patří, že jej za stejný názor bude někdo milovat. Běžně většina lidí pozitivního vlivu pozitivních programů nevyužívá a život jim řídí ty pozitivní. Některé techniky doporučují prohlubovat a vytvářet pozitivní programy, ale moje zkušenost je taková, že je prioritně dobré vypořádat se s těmi negativními a pak se zaměřit na ty pozitivní. Tento postup uplatňuji například, pokud s klientem pracujeme formou koučinku

Techniky a kroky ke změně mentálních programů:

 Tyto kroky většinou s klientem během našich setkání postupně procházíme.

  • V první řadě je třeba si uvědomit, že v našem životě je něco v nepořádku, že nějaká chyba je v nás, že je v našich možnostech udělat změnu.
  • Dalším krokem je převzít za svůj život zodpovědnost, přijmout své chyby, přestat za situaci, v které se nacházíme obviňovat druhé, očekávat, že druzí to udělají za nás, protože to zavinili, že se něco v životě změní samo. Tyto kroky je pokud možno dobré, když klient alespoň trochu udělá před naší schůzkou.
  • Poté společně s klientem hledáme omezující program, s kterým je třeba začít pracovat, pomocí energetického čištění a léčebného záměru, který společně vytvoříme, začneme pracovat na změně.
  • Naučím klienta základ techniky k mentálnímu programování, s kterým pracuje doma do další schůzky. Postupně nahrazuje omezující programy těmi, které nahrazují ty nefunkční.
  • Protože, jak již jsem psal, programů může být mnoho, klient si mezi návštěvami dělá poznámky, jaké si uvědomil negativní hodnocení sebe, druhých, jaké programy si uvědomil například u rodičů a snaží se s nimi pracovat do další návštěvy, kde vše probereme a navážeme na jeho práci. Většina klientů tento postup bez problému zvládá.
  • Postupně je možné i přejít k vytváření pozitivních programů.
  • Klienti mě navštěvují s různými potížemi a ne vždy jsou příčinou zrovna Mentální programy. Proto hledám postup řešení klientovi přímo na míru a mentální programy mohou být jen součástí práce, ne jedinou.