Sebenaplňující proroctví

      Setkali jste se už někdy s tímto pojmem? Pokud ne, věřte, že princip tohoto fenoménu znáte u sebe nebo svého okolí. Je to očekávání, pravda, kterou máte uloženou v myšlení a toto způsobí, že se daná situace stane, ať je to neúspěch, chování okolí k sobě nebo cokoliv jiného.

     Toto si přivodíme energií myšlenky, kterou vyzařujeme do okolí nebo emočním naladěním. Z praxe mohu říci, že v některých případech, kdy je toto přesvědčení hluboko zakořeněné a události podle něj nepřicházejí, člověk, aniž by si to uvědomoval, začne těmto událostem vycházet vstříc, aby se staly. Příkladem může být, pokud je toto přesvědčení: "Zůstanu v životě sám" a v okolí se objeví potenciální partner, buď se tento člověk chová tak, aby jej odradil rovnou nebo v průběhu vztahu odradil. Jsou to méně čí více viditelné projevy. Od emocí, nepřiměřených slov až po alkohol, fyzické nebo psychické násilí. Toto je jeden příklad za všechny a tyto "proroctví", já tomu říkám "mentální tvrzení" mohou ovlivňovat mnoho jiných situací.

       Tvrzení, přesvědčení, proroctví (záleží, jak to nazveme, ale princip zůstává) vznikají během celého života, vznikají již v prenatálním věku a v dětství, kdy jsme tímto nejvíce zranitelní. Přejímáme je od svých rodičů a nejbližších, pod vlivem našich osobních zkušeností nebo zkušeností vzniklých vlivem převzatých vzorců od rodičů. Pokud převezme dítě tvrzení: "Všichni mi ubližují," často se setká s událostmi tomu napovídajícími klidně již ve školce, ve škole, v pracovním kolektivu nebo rodinných vztazích. Tyto programy - přesvědčení ovlivňují zdraví, vztahy, úspěch, finanční oblast, prostě to jak se nám daří realizovat naše sny, cíle nebo jen běžné životní situace.

      Důležité je říci, že toto vše, o čem jsem psal, je možné změnit - nahradit tyto mentální návyky. Stačí jej najít a začít s nimi pracovat, často lze najít jedno zásadní, říkám jim "prioritní" a mnoho dalších, které vznikají pod vlivem těch prioritních. Učím to klienty jak při konzultacích nebo na některých kurzech.