Proč někdy nejde životní změna

18.01.2023
V životních změnách mohou bránit skryté vnitřní limity
V životních změnách mohou bránit skryté vnitřní limity

Kladete si často tuto otázku? Při tom jste již vyzkoušeli (například v případě zdravotních obtíží) mnoho lékařů, lidí praktikujících alternativní metody a situace se na krátko zlepší a pak je vše při starém? Často, když mi volá nějaký klient, slyším tuto otázku nebo podobnou otázku: "Trpím tímto, jakou metodu nebo postup byste zvolil, zatím mi nic nepomohlo?" V těchto případech doporučuji nehledat stále dokola odborníky, nové způsoby řešení, ale hledat (i s pomocí někoho) proč to nejde.

Každý z nás si nese uvědomovaná i neuvědomovaná emoční zranění. Nejčastěji z dětství. Různé navyklé způsoby řešení svých pocitů nebo potřeb. Tím nechci z nikoho dělat "hloupého", že je schválně nemocný, ale nemoc mohla něčemu posloužit. Tím zraněním může být pocit osamění a absence zájmu rodičů a mnohé jiné. A pokud dítě toto získalo nemocí, úrazem nebo nějakým problémem, určitě si toho všimlo. Uzdravením se většinou vše vrátilo do starých kolejí. Po této zkušenosti i mnoho let poté může daný člověk získávat pozornost a zájem okolí pomocí nemoci a opravdu si to ani nemusí uvědomovat. Připomínám, že toto je jen jedna z možných příčin a ke každému je potřeba přistupovat individuálně.

Podobné to může být i v případech, kdy se nedaří změnit nějaký stav, způsob chování. I zde je důležitá otázka: "V čem mi tato (nebo podobná) situace vyhovovala a může vyhovovat i dnes, k čemu mi slouží?" Je tedy alespoň dočasně efektivnější pracovat s "bloky" na uzdravování, bloky na změnu a pak se teprve zaměřit na to, co vás konkrétně trápí. Často tedy platí to, že ve změně stojíme sami sobě v cestě. Důležité je i to, připustit si vlastní podíl na celé situaci, a ne hledat alibisticky viníka u někoho jiného nebo mimo nás.

Blokovat změnu si můžeme nejenom v oblasti zdraví, ale i v oblasti úspěchu, životní spokojenosti, financí a jinde. O tom třeba zase někdy jindy.