Proč nejde někdy změna

28.03.2019

      Často se stává, že se změna ani s využitím všech možných postupů a návodů nedaří, dnes několik nejčastějších příčin, které mohu člověka ve změnách brzdit:


1. Skryté mentální tvrzení (přesvědčení), nějaká pravda, která Vám způsobuje tyto situace typu: "Nemohu být šťastný, musím trpět, změna není možná, musím mít problémy" a mnohé tomu podobné.

2. Strach ze změny, který je strachem tzv. Vnitřního dítěte, tento strach může způsobovat kromě emocionálních a psychických problémů i zdravotní a tím se vlastně vyhýbá změně. Dá se říci jako malé dítě, které se bojí nebo nechce jít do školy a má nemoc.

3. Může to být nějaká forma sebetrestání nebo sebeomezování z různých důvodů pod vlivem životních prožitků, mohou zde fungovat i určité sliby a vnitřní nastavení podobné jako u tvrzení: "Nebudu šťastný, nebudu šťastnější než ty, budu ti ukazovat jak, jsem nešťastný, jak jsi mi ublížil", to je např. bývalému partnerovi nebo rodiči.

4. Pokud člověk potřebuje udělat změnu po nějakém traumatu, znovu obnovit nějaké aktivity. Traumatická událost nejen zasahuje psychickou a duševní oblast, ale často je trauma uloženo i v buňkách a tělo se hlavně fyzickými projevy vyhýbá změně, která by mohla způsobit opakování stejného traumatického prožitku.

Ne každému se může dařit odstranit tyto příčiny bez pomoci někoho druhého, ale určitě mají vždy řešení, většinou se v těchto příčinách nepracuje na konkrétních změnách s využití technik, které změnu umožňují. Pracuje se zde s příčinami, které změně brání.