Přijetí problému - cesta k uzdravení

16.06.2023
Princip přijetí, první krok k uzdravení
Princip přijetí, první krok k uzdravení

Úzkost, deprese, strach, obava, hněv a jiné jsou emoce, které jsou společností nebo námi označeny jako nežádoucí. Běžně s nimi bojujeme, potlačujeme a máme potřebu je někam schovat, zamknout. Ať už pomocí tabletky nebo jiných klasických nebo alternativních technik. Je to zcela přirozené lidské povaze. Podobný přístup máme k situacím, tomu, co jsme někdy prožili. Jakou, třeba i krátkodobou roli jsme museli v životě přijmout. I zde jsme pod vlivem toho, co jsme prožili a ukazovali světu jinak, jinak, než se cítíme a popírali to, co nás hluboce bolí. Někdy tato řešení alespoň krátkodobě vychází (nebo máme alespoň pocit, že vychází). Často se ale stává, že se časem vrátí v ještě větší intenzitě nebo o sobě nějakou formou dají vědět. Ono to, co nevidíme, nechceme vidět a dovedně to skrýváme před druhými někde je, a je to naší neuvědomovanou součástí. Psychologie to nazývá stínem. 

Napadlo vás někdy, že by se tyto emoce, zkušenosti daly přijmout, učinit je součástí vašeho života? V žádném případě tím nemyslím rezignovat a zbytek života trpět. Je zde podobný princip jako u stínu, o kterém jsem zde již psal. Tím, že s tímto bojujeme, potlačujeme to nebo nějak tlumíme, vynakládáme na to množství energie a času, což možná momentálně funguje, ale jak již bylo napsáno…

Tato snaha nám bere i moudrost, s nadhledem vidět to, co nás potkalo jako nějaký životní přínos, informaci, že naše tělo nebo psychika po něčem volá. Nevidíme, že je možná čas na změnu toho, co nás trápí.

Princip přijetí – integrace není něčím, co jsem vymyslel. Sám jsem byl kdysi tímto přístupem, když jsem se s ním setkal překvapen. Jeho praktikováním přišlo zjištění, že to funguje. Prostě přestat bojovat se sebou, s okolím, se skrytým nepřítelem.

Tento princip jsem využíval a využívám u sebe, je součástí širšího přístupu ke klientům a spojuji jej s dalšími technikami. Ať už to jsou traumatizující prožitky, konflikty ve vztazích, psychosomatické potíže a jiné.

Pokud vás tedy trápí něco zde popsané, potřebujete se s danou situací vyrovnat, veškerá snaha zatím selhala, nabízím vám tímto pomoc. To platí i v případě, že chcete najít nejen východisko, ale pochopit, a hlavně zpracovat to, co vám emoce, stav nebo stále opakující situace říká. Dá se s tím vším vcelku efektivně pracovat. Nakonec můžete zjistit, že daný problém odezněl nebo ustoupil zcela sám, stačilo jen něco přijmout.