Výhody nemoci - dotaz od Vás

28.03.2019

Dobrý den,
nedávno jste zde uveřejnil článek o tom, že se někdo neuzdravuje, protože nemoc chce mít, zdá se mi to nemožné, kdo by chtěl mít nemoc a trpět. Kristiýna

Dobrý den Kristýno ,Děkuji za Vaší otázku, zdá se to nemožné, ale je to tak. Setkávám se s tímto problémem skoro denně. Nevím, jestli už máte děti vlastní nebo si na své dětství vzpomenete, ale už zde je jednoduchý příklad, když je dítě nemocné, tak nemusí do školy, nemusí s rodiči na návštěvu, má pozornost a péči maminky, má nějaké úlevy a mnohé jiné. Možná jste sama někdy takového "nástroje" využila případně Vaše děti. Někomu toto vydrží do dospělosti, protože dětské strachy, potřeby se něčemu vyhýbat a hlavně pocity samoty, nezájmu ze strany rodičů nezmizí, ale přetrvávají do dospělosti zrovna tak jako způsob jak k tomu přistupujeme. A to je právě ta nemoc, která nám k něčemu může sloužit. Je pravda, že někomu se to vymkne z ruky a trpí opravdu hodně.

To jsou zjednodušeně nejčastější příčiny, někdy mají hlubší příčiny, jsou to různá rodinná zatížení, nemoc může být nástroj k manipulaci. V některých případech může i dítěti nemoc vtisknuta a cíleně udržována, opět to někomu (nejčastěji rodičům) k něčemu sloužilo, např. k realizaci se pře někoho, přehnaná potřeba o někoho pečovat, mít nad někým vliv nebo si někoho připoutat. Opět se možná dostávám do případů, kterým se člověku nechce věřit, ale věřte, že i to lze ve vztazích a v rodinách.