Přijetí problému jako cesta k uzdravení

16.06.2023

Úzkost, deprese, strach, obava jsou emoce, které jsou nežádoucí. Běžně s nimi bojujeme, potlačujeme a máme potřebu "vyříznout", někam zamknout. Ať už pomocí tabletky nebo jiných klasických nebo alternativních technik. Je to zcela přirozené lidské povaze. Někdy se tyto řešení daří dobře, někdy hůře. Často se stává, že se časem vrátí v ještě větší intenzitě nebo osobě nějakou formou dají vědět.

Napadlo vás někdy, že by se tyto emoce daly přijmout, učinit je součástí vašeho života? V žádném případě tím nemyslím rezignovat a zbytek života trpět. Je zde podobný princip jako u stínu jak jsem již psal. Tím, že s tímto bojujeme, potlačujeme to nebo nějak tlumíme vynakládáme množství energie a času, což možná momentálně funguje, ale…

Ten čas a vynaložená energie nám běžně bere moudrost vidět to něco, co nás potkalo jako nějaký životní přínos, informaci, že je někde něco špatně. Že je čas na změnu to něco, co nás trápí nám muže přinést něco užitečného.

Princip přijetí – integrace není něčím, co jsem vymyslel, sám jsem byl kdysi tímto pohledem na téma překvapen. Prostě přestat bojovat, se sebou, s okolím, se skrytým nepřítelem.

Tento princip jsem využívám a někdy ještě využívám u sebe, je součástí širšího přístupu ke klientům a spojuji jej s dalšími technikami. Ať už to jsou traumatizující prožitky, konflikty ve vztazích, psychosomatické potíže a jiné.

Pokud vás tedy trápí něco zde popsané, potřebujete se s danou situací vyrovnat, veškerá snaha zatím selhala, nabízím vám tímto pomoc. To platí i v případě, že chcete najít nejen východisko, ale pochopit a hlavně realizovat to, co vám tato emoce nebo stav napovídá. Dá se s tím vším vcelku efektivně pracovat. Nakonec můžete zjistit, že daný problém odezněl nebo ustoupil zcela sám.