"Správné" rozhodnutí - článek z archivu

21.01.2020

      Často se mě oslovují klienti v různých situacích, abych jim řekl, které řešení si vybrat, aby to bylo správně. Snažím se jim při jejich rozhodování pomoci, ale nedělat rozhodnutí za ně, aby se naučili přemýšlet, hledat možnosti, případné najít náhradní alternativy, ale hlavně převzít zodpovědnost za svůj život.

      Je to logické, nikdo z nás nechce udělat chybu, ale pokud tuto otázku řešíme často a způsobuje nám obtíže ve vztahu nebo zaměstnání, určitě stojí za to se alespoň zamyslet na příčinou tohoto váhání, strachu a jiného. Vždyť jsou lidé okolo, kteří nezaváhají a rozhodují se okamžitě a vše jim většinou vychází. Pomáhá jim k tomu určitá dávka sebejistoty, určitě dobrá intuice, ale určitě i ochota přijmout důsledky špatného rozhodnutí, vidění chyby jako lekce a ponaučení.

Co může být příčinou strachu z chyby, selhání nebo zodpovědnosti?

Příčin je více a jako jindy připomínám, vždy mají řešení.

1. chybějící sebejistota

2. strach převzít zodpovědnost za sebe

3. strach ze selhání před sebou

4. strach ze selhání a chyby před druhými - nejčastěji to bývají rodiče

5. strach, že budu odmítnut nebo nepřijat pokud udělám chybu

6. strach z trestu

7. strach z posměchu a mnohé jiné

      Za zamyšlení ještě stojí to co to vlastně chyba pro vás je, dle situace a pohledu pro někoho může být chyba katastrofa, pro jiné šance k poučení a zlepšování se. Pokud pro vás je chyba katastrofou a silně Vás vždy zasáhne, je užitečné se od tohoto oprostit, ztrácíte tím svobodu, být sami sebou, řídit si svůj život sami a hlavně tím můžete ztrácet mnoho energie. Pokud se bráníte chybě a selhání tím, že se vyhýbáte rozhodnutí, dáváte prostor okolí k tomu, aby s vámi manipulovalo, půjdete životem dle vůle druhých, ale minimálně dle vůle nebo zájmů svých. Zbavit se strachu z chyby, selhání, naučit se rozhodovat je možné, bude to chtít čas a úsilí. I malé zlepšení v této oblasti může přinést mnoho radosti.