Pohled lidí na jejich psychické "bloky"

28.03.2019

    Lidé, kteří se zabývají svým poznáním, dostali se do situace, kdy se jim nedaří, řeší své zdraví, vztahy pomocí alternativních metod si zvykli používat název "Blok". Někdy klienti dorazí se slovy: "mám blok, mám zablokované to a to, prosím potřebuji odblokovat toto". Za zamyšlení určitě stojí, jak vlastně o takových blocích přemýšlíme, jak je posuzujeme a jak je vidíme, je samozřejmí, že se na něco, co někoho omezuje ve zdraví, ve vztazích, v financích těžko hledá pozitivní pohled.

     Někdo moudrý již dávno dříve vyslovil myšlenku týkající se toho, že to co nenávidíme, máme nejdříve přijmout a pak se nám to podaří odstranit.

     Mnoho na tom je, pokusím se tady vysvětlit, jak takový blok vzniká, jak nám i slouží (v dobrém!) a proč nám najednou škodit.

      Ne každý má ideální dětství, ideální rodiče, nebudu se teď zabývat duchovním významem tohoto. Tato zkušenost může člověka poznamenat na celý život. Pokud má dítě agresivního rodiče, který má například problém s alkoholem a při příchodu domů, napadá partnera, děti, může toto dítě v této situaci volit útěk z domu. Do jeho podvědomí i vědomí se uloží tato zkušenost, když uteču, vyhnu se bolesti, vyhnu se násilí a tyto a podobné situace bude automaticky řešit stejně, prostě se dá na útěk. To je už zárodek bloku (raději používám název program, přijde mi neutrálnější v pohledu na stav). V tento okamžik to je obranný mechanismus, který se dá říci, že zachraňuje život. Kdo ví, co by se stalo, kdyby dítě neuteklo, má jen nějaké tušení, dává to prostor pro strach. Tato určitě dobrá a užitečná obrana může sloužit dobře mnoho let až do doby, kdy to není ani potřeba.

     Situace se může změnit v dospělosti, kdy pokud se dostane tento člověk do konfrontace s partnerem, nadřízeným a vycítí pocit ohrožení, může automaticky volit strategii, která fungovala v dětství - útěk. V závislosti na prožitku pak volíme útěk nebo vyhýbání se před partnerem, před úspěchem, štěstím, láskou, ale i penězi. To je situace, kdy tento "blok" nám přestal sloužit a v realitě vidíme, že nám škodí nebo máme pocit, že něco v našem životě není v pořádku.

     Pokud nějaký svůj blok řešíte, nekoukejte na to, co Vás omezuje v současnosti jen negativně, zkuste se zamyslet nad tím, k čemu Vám toto dříve sloužilo, zkuste na tom najít něco pozitivního, poděkovat a začít dělat změny k lepšímu. To že jste před něčím utíkali, něco jste potlačovali nebo jste umožnili někomu, aby Vás nějak omezoval a ovlivnil vzhledem k situaci, Vašemu věku mohlo být opravdu to nejlepší. Určitě si i díky změně tohoto pohledu, budete více vážit sebe, přestanete se podceňovat, vinit a určitě nezapomeňte zkusit pochopit i ty, kteří Vám takto ublížili. Ve většině případů to vědomě neudělali, byli sami možná obětí někoho jiného, určitě je to neomlouvá, ale zkuste odpustit, protože i to bude velká úleva pro Vás, ale i pro ně. Dále je určitě důležitý tento problém, zkušenost přijmout, nebojovat s ní, poučit se z ní a pak zvolit techniky k jeho vyřešení. Určitě to bude z dlouhodobého hlediska přínosnější, než pouhé "vyříznutí" něčeho, co nenávidíme a nechceme vidět.