Jdou emoce léčit?

28.03.2019

Setkal jsem se s dotazem, jestli jdou emoce léčit, jak to tedy je? Jakékoliv emoce k člověku patří. Ukazují, jak se cítíme, emoce můžeme prožívat s druhými, sdílet je, svými emocemi můžeme "nakazit" druhé. To k životu patří.

Některé emoce nám slouží, jiné ne a navíc nám mohou i škodit. Z mého pohledu emoci, jako emoci léčit úplně nejde, jde se naučit emoce potlačovat, najít techniku ne jejich uvolnění, ale stále budou vznikat a pokud to jsou ty špatné náš život ovlivňovat.

Lze léčit ale jejich příčinu. Už jsem zde asi na toto téma psal. Emoce je odrazem našich myšlenek (myšlenkových programů), odrazem životních zkušeností a kombinací těchto příčin. Pokud zažijeme něco špatného a vytvoříme si na to názor, že to špatné je a tento názor časem utvrzujeme, mozek už ví, jak se má jen při pomyšlení na něco podobného cítit, jaké prožívat emoce. Spouštěčem nepříjemných emocí mohou být myšlenkové programy typu musím, nesmím, ten nebo to je špatné a podobně.

Zlepšovat ty negativní emoce a posilovat ty pozitivní tedy lze tím, když najdeme příčinu a budeme léčit ji, ne samotnou emoci.