Nutnost léčení dětských traumat a Tzv. Vnitřního dítěte v dospělosti

11.10.2017

     Byl jsem dotazován, jestli je nutné léčit své Vnitřní dítě a "bolavé" dětství, když už se s tím tento člověk vědomě vyrovnal a udělal za tímto tlustou čáru.

    Jako u všeho, i v tomto případě je to zcela individuální, nerad straším tím, co muže jednou nastat. Pokud prožijeme nějakou emoční bolest v dětství, utvoříme si vnitřní tvrzení, že to tak je, možná časem dojdeme k tomu, že pochopíme, že to co jsme prožili, nebylo nic osobního proti nám, že rodiče nám dali to nejlepší, co mohli a mnohé jiné.

    Pokud v nás ale zůstane tato bolest, tato zkušenost, skrytý životní názor, většinou to nějak v dospělém věku překonáme nebo až tak nevnímáme. To jak jsme to zvládli, často prověří až seniorský věk, ale to už pro řešení není tolik fyzických, ale hlavně psychických sil nebo odhodlání.

     Možná máte zkušenost, že se z milujících rodičů nebo prarodičů stanou lidé plní výčitek, emocí, někdy i naschválů a pak nechápeme, kde se to v nich najednou vzalo. Často za to může právě zraněné a neuzdravené vnitřní dítě.

Příklad pro pochopení.

     Pokud někdo jako malé dítě prožije pocit samoty, nezájmu za strany rodičů, může to vytvořit emoce jako je strach ze samoty, vztek, zlobu apod. Následně si vytvoří názor na sebe, na svět, že není důležité. Toto zůstane hluboko uložené, pak tento názor a následné emoce může dávat najevo svým dospělým dětem, zlobí se na ně, vyčítá jim, že pro ně už není důležitý a často toto chování neodpovídá vůbec realitě, je to jen důsledek dávné dětské zkušenosti, ale s negativními dopady na rodinné vztahy.

     On ten pocit nedůležitosti o sobě dává vědět více nebo méně už během produktivního věku. Cítíme se nedůležití pro kolegy, nadřízené, ale i partnery. To byl příklad jednoho z mnoha možných škodlivých postojů, které si může malé dítě nevědomky vytvořit a dopady přijdou až v průběhu dalšího života. Dalšími životními postoji mohou být například, nepatřím sem, nezasloužím si, všichni jsou zlí, všichni mi ubližují a podobně.

     Za mě tedy má smysl tyto stará dětská traumata v dospělosti uzdravovat pokud o sobě nějakou formou dávají vědět.