Jak změnit chování okolí ke mně

04.06.2019

S touto otázkou se setkávám poměrně často. Musím běžně odpovědět, že okolí nezměníme, můžeme se ale pokusit změnit něco u sebe, naše sebehodnocení, hodnocení života, světa a okolí. Často slyším odpověď, že to nepůjde, aniž by se tázající pokusil.

Jak na to? Zkuste se zamyslet, jak přemýšlíte o sobě, o svých nejbližších, o lidech s kterými trávíte čas v práci. Každý chce, aby ho okolí přijímalo, tolerovalo, sdílelo s ním radost, mělo úctu, ale mnoho z nás zažívá opak.Jaké jsou tedy vaše myšlenky, úvahy? Pokud typu - zase se mi budou smát, nevšímají si mě, budu sám, vytknou mi mé nedostatky, bude na mě křičet, bude protivný nebo protivná, den s kolegy je hrozný, nejsem pro ně důležitý nebo nedůležitá, nedostanu příležitost, nedovolí mi projevit můj názor a asi by jste doplnili nějaké své tvrzení, které aniž si to uvědomujeme do značné míry náš život. Pokud jsou tyto naše vnitřní tvrzení a očekávání v myšlenkách časté, ani si nemusíme náš názor psát na své čelo a okolí nám jej vyplňuje, vždyť to vlastně víme, přejeme si to a jsme s tím smířeni.Je-li to Váš problém, zkuste začít tím, že si tyto Vaše tvrzení uvědomíte a postupně se budete snažit je přestat používat a místo nich do svých myšlenek a slov budete zařazovat opačná slovy, samozřejmě pozitivní.

Když má někdo plnou hlavu negativních a pesimistických myšlenek napadne ho: "to nemůže fungovat, okolí se stejně nezmění", může mít pravdu, okolí může zůstat stejné (nebo máme alespoň takový pocit), ale může se ulevit hlavně jemu, pokud nebude vidět vše okolo a hlavně sebe tak špatně, určitě se jeho život pomalu začne měnit.

Je pravda, že v některých případech byly prožitky tak silné a špatné a podobná práce s afirmacemi nefunguje, ale i to lze zvládnout pomocí dalších technik, které pomohou uzdravit dávná traumata a zranění, akorát to bude chtít více času a třeba i někoho, kdo Vám s tím pomůže. Pokud takovou pomoc budete potřebovat, zaměřuji se s klienty i na tuto oblast.