Psychosomatické potíže po Covidu a staré nezpracované prožitky

15.04.2021
Psychosomatické potíže a Covid
Psychosomatické potíže a Covid

      V žádném případě nechci tímto článkem suplovat lékařskou nebo psychologickou péči nebo s nimi soutěžit, přihřívat si svojí "polívčičku", případně se zviditelňovat na Covidu. Přemýšlel jsem, jakou formou bych mohl být v současné situaci užitečný těm, kteří třeba ani nevědí, že je taková možnost řešení.

     Koučink v žádném případě nenahrazuje medicínskou nebo psychologickou péči, ale může být dobrým doplňkem pomocníkem pro ty, kteří se chtějí vrátit do normálu, případně z této situace vytěžit z větší části za pomocí vlastních sil.

     Proč nabízím můj přístup na řešení stavů po Covidu právě pomocí koučinku? Mimo jiné i na stále častěji citovaný Postcovidový syndrom? Hlavním důvodem je to, že se snažím dělat koučink komplexněji. Nezaměřuji si jen na posílení výkonosti, ale hlavním cílem je to, aby se klient cítil zdravěji a vyrovnaněji, výkon a lepší využití vlastního potenciálu pak přijde samo. Tím dalším důvodem je to, že se většinu své kariéry se věnuji psychosomatickým příčinám zdravotních problémů, příčinám vztahových potíží a dávným nefunkčním životním schématům a dalším omezením ve všech životních oblastech. Tyto příčiny pomáhám klientům nejen objevit, ale hlavně je zpracovat, chcete-li uzdravit.


     Roční život s Covidem mi v praxi ukázal jednu věc. U některých klientů se objevily různé psychické a psychosomatické projevy, které bývají i přiřazovány k Postcovidovému syndromu. A to přímé onemocnění Covidem vůbec neprodělali, ani jejich nejbližší rodina. U někoho se objevila úzkost, strach, paralýza a mnohé jiné. Bylo by to spíše pochopitelné u přímé zkušenosti s onemocněním. Ti, kteří nemocí prošli, se s následky onemocnění potýkají delší dobu. Přitom jsou dle lékařských vyšetření zdrávi.

     Uvědomil jsem si v mnoha případech, že ne přímo Covid, ale události, atmosféra nebo pocity vyvolávají dávná nezpracovaná traumata, zasunuta někde hluboko, na která se dávno zapomněla. Ať už partnerská nebo všeobecná traumata (raději tomu říkám zkušenosti). Týkají se ohrožení života, ztráty životních jistot, existenční problémy a jiné.

     Nutnost trávit čas doma v karanténě, na Home office, nemožnost před druhým "utéct" nebo se schovat oživuje již zmiňované zkušenosti z raného dětství. Ve vzduchu visící riziko nákazy, někdy i smrti může oživovat dávná nezpracované situace v této oblasti. Jsou i rodinná kolektivní traumata, která jsme mohli převzít od rodičů nebo předků. Bez osobní zkušenosti jsme je převzali a vzali za své. Zde je běžně tématem ztráta životních jistot, ohrožení života, nemoc nebo rodinné křivdy. Díky událostem posledního roku se teď můžeme cítit, tak jak se cítíme. Ač hlava ví, že máme pevné zdraví, že máme "jistotu" stabilní práci, že současnou situaci s partnerem určitě zvládáme. Emoce, myšlenky a fyziologické reakce těla jsou prostě opačné a silnější.

      Co Vám mohu tedy nabídnout? Zpracování současné situace i s paralelní medicínskou léčbou, ale hlavně zpracování dávných zkušeností, které právě Covid vyvolal. Chceme-li si z doby "Covidové" kromě všech bolestí i ztrát odnést i něco pozitivního, můžeme využít právě to, co nám Covid ukázal. Kde je naše slabší stránka. Můžeme se vyrovnat se se starými bolestmi a jít tak dál životem nejen fyzicky zdravější, ale i osobnostně a lidsky. Kromě zmiňovaného koučinku používám mimo jiné metodu Mapování nebo práci se vztahovými a rodinnými zkušenostmi pomocí techniky tzv. Vztahových provázků. Pokud se rozhodnete poodkrýt tuto oblast, rád Vám budu průvodcem.