Krizový koučink

- koučink pro vztahovou krizi, životní krizi nebo složitější životní situace

Nebojte se koučinku, tento postup není určen jen manažerům a lidem s potřebou neustálého rozvoje a sebezlepšování. Koučink nemusí být pouze nástrojem k rozvoji za optimálního stavu klienta, to znamená za psychické vyrovnanosti a situace, kdy základní oblasti jeho života plynou téměř bez rušivých vlivů.

Pomocí koučinku lze řešit i situace, kdy není klient zrovna v ideálním rozpoložení. Ať je to zdraví, partnerská krize, stav vyhoření, neúspěch a mnohé jiné. Možná podotknete, že pokud nenajde klient dostatek energie a vůle svoji situaci řešit, protože veškerou energii vydá na "boj" se současnou situací, změna se asi dařit nebude. To je pravda, ale i přesto to má řešení.

V této situaci záleží na intenzitě, s jakou je do koučinkového procesu na začátku zapojován, intenzitu určitě měním dle momentální situace. Nedržím se striktně zásad koučinku. Proto klientům nabízím i jednoduché techniky, které mu pomohou tento handicap překonat. Neřešíme a nehledáme jen východisko, ale zaměřujeme se i na zpracování příčiny a řešení. Pak už se nemusí současná krize opakovat, a stane se do budoucna darem a spouštěčem vyrovnaného života. Klient může ze situace vyjít jako vítěz, ne poražený.

Můj postup, lze použít i v potřebě vyrovnání se s dávnými traumatickými prožitky zasahující současnost nebo s psychickou každodenní zátěží. Jako u běžného koučinku je zde kouč průvodcem, s tím rozdílem, že klient dostává mezi schůzkami také úkoly a nástroje pro řešení situace. Tím se zapojuje do procesu. Zohledňuji jeho současný stav a možnosti. Postupuje se od úkolů jednoduchých po složitějších a míra zapojení se mění dle vývoje. Tento postup, pokud jej klient přijme urychluje změny a proces, kterým prochází mu přináší mnoho benefitů. 

V těchto případech stavím i na filosofii metody Kaizen. Co to znamená? Dá se říci trvale udržitelná změna/růst tak, aby v klientovi nevznikl pocit ohrožení změnou, pocit že to nezvládne.

Je důležité říci, že tento postup nenahrazuje lékařskou nebo psychologickou péči, pokud je na ní klient závislý, je užitečným doplňkem.