Zátěžové životní události nebo období

29.04.2024

Složitější životní období nebo zátěžová situace, chcete-li životní krize, může potkat každého z nás, dospělého, ale i dítě. Co lze zařadit do kategorie životní krize? Může to být nemoc, rozchod, ztráta práce, partnerské problémy, nehoda, ztráta blízké osoby, často i změna, kterou bylo nutné udělat, velké životní tempo. Dále pak sled mnoha zátěžových událostí za sebou, pracovní nebo školní nároky na jedince a mnoho jiného

Někdo je schopný se se vzniklou situací vyrovnat sám, někdo může být paralyzovaný natolik, že danému podlehne. Přiznat si, že potřebujeme pomoc, podporu není slabost, je naopak známka moudrosti, pokud si nějaký problém přiznáme a o pomoc požádáme. Může se tím zkrátit doba, kdy jsme touto krizí paralyzováni nebo nějak limitováni. Hlavně nezaujatý pohled někoho jiného může být velkým přínosem.

Pomoc můžete hledat psychologickou, psychiatrickou (pokud si tento stav vyžaduje i použití léčiv). Pokud tato řešení z nějakého důvodu odmítáte, může být jejich alternativou právě koučink. Možná jej znáte jak nástroj k rozvoji a práci s potenciálem, ale koučink může najít své uplatnění i zde. I tím, že klienta zapojuje dle jeho stavu do řešení situace, a hlavně je více času než v ordinacích. Koučink v mém podání je trochu jiný, zaměřuji se i na minulost klienta, což se běžně nedělá. Při rozvoji klienta mi tento postup pomáhá zpracovat příčinu jeho limitů, překonat skryté bloky. V případě životních krizí současný stav klienta má i dávný spouštěč v minulosti a to, co se nyní děje, je jen z větší míry důsledek a intenzivnější reakce na společného jmenovatele v současnosti, a právě i v minulosti . Tímto komplexním pohledem je možné se nejen vyrovnat se současným stavem, ale zpracováním spouštěčů z minulosti eliminovat recidivu těchto stavů.